Evlilikte “Dinlemenin” Önemi

Toplumumuzdaki temel yapı taşını oluşturan ailenin temeli, bir kadın bir erkek olmak üzere iki yetişkin bireyin uzun vadede doyum sağladığı bir ilişki ve iletişim içerisinde olması ile sağlanmaktadır. İletişim, kişilerin birbirini anlamasına ve farkında olmasına yönelik olan her türlü davranıştır. Yaşadığımız çağda iletişim, özellikle yüzyüze iletişim gittikçe azalmaktadır. Evlilik hayatına baktığımızda internet bağımlılığı gibi iletişime engelleyen olumsuz faktörler çerçevesinde birçok evde, kadın ve erkek sadece aynı evin içerisinde yaşayan iki yabancıyla paylaşmak için mi evlendi?

İletişim için kullanılan en sık yol sosyal medya oldukça insanlar giderek birbirleri ile konuşmamaya, karşısındaki insanı dinlememeye başladı. Oysa iletişim için insanların birbirlerini fark etmesi gerekmektedir. Ancak insanlar birbirlerini dinlemiyor hatta görmüyorlar bile. İnsanlar karşısındakini anlamak derdine ortak olmak için değil sadece ona cevap vermek için onu dinlemeye başladı. Ve bu kişi hayatınızı paylaştığınız, can yoldaşı olduğunuz insan ise durum ne kadar acı verici hale gelebilir, düşünelim.

Dinlemek, karşımızda ki insana değer ve saygı verdiğimiz göstergesidir. Bazen insan sadece dinlenmek ister, buna ihtiyaç duyar. Birini gerçekten dinlediğinizi, onu anladığınızı hissettirirseniz; ona değer verdiğinizi hissedecektir ve mutlu olacaktır.

Dinlemek bu kadar önemliyken; eşlerin birbirini dinlemesindeki önem yadsınamaz. Evli olmak, sürekli aynı evin içerisinde zaman geçirmek sürekli iletişim halinde olduğunuzu göstermez. Telefonunuzu bir kenara koyun. Eşinize zaman ayırın. Onu gerçekten can kulağıyla dinleyin.

Evlendiğiniz, aynı hayatı paylaştığınız insanın gözlerinin içine bakın. Onu sadece dinlediğinizde bile neler değişecek, gözlemleyin. Konuştuğunda neler söylediğine odaklanın Cevap vermek de acele etmeyin. Sadece konuşmasının bitmesini bekleyin, onu anlamaya çalışın. Buna sizinde ihtiyacınız olduğunu göreceksiniz.
Anlaşılmak bir ihtiyaçtır. İnanın bu çağda birçok insan birbirini anlamıyor. Sevdiğiniz, hayatınızı paylaştığınız bir yoldaşınız var ise birbirinizi anlamaya gayret gösterin. Bunun ne kadar kıymetli olduğunu hissedeceksiniz.

Psikolog Semanur KURUCAK