Kadınlarda Güvenirlik ve Uyumlanma

Kadınların ilk istediği şey güvenirliktir. Güvenilir olduğunuzu, söylediğiniz kişi olarak ve yapacağınızı söylediğiniz şeyleri yaparak güvenilir olabilirsiniz. Kadınlar duygusal olarak bağlı ve güvende hissetmeye ihtiyaç duyarlar. Bu da uyumlanma ile gerçekleşir. Bir kadın sizinle bağ kurmak istediğinde ve sizde onunla bağ kurmak istediğinizde ona uyumlanın.

Nedir bu uyumlanma?
Kulak Ver: İhtiyacı varken bütün ilginizi ona verin. Çok önemsiz bir detay bile olsa bu onun için önemlidir ve bağ kurma isteğidir. İlgilenmek, etkilemekle eş değerdir. İlgi, sevginizi nasıl ifade ettiğinizi gösterir.

Yönel: Fiziksel olarak partnerine yönel. Kadınlar yüz yüze ve göz kontağı kurularak sağlanana iletişimi samimiyet ile eşdeğer tutarlar.

Anla: Her ne söylerse söylesin, amaç onu anlayabilmektir. Ve onu anlayabilmenizin yolu da ona sorular sormaktır. Ona bir çözüm önermeyin, zihnini dağıtmaya çalışmayın, şaka yapmayın, sorunu önemsizleştirmeyin. Ona kendini nasıl hissettiğini ve bu olanların ne anlama geldiği hakkında sorular sorun.

Savunmaya Geçmeden Dinle: Kimse eleştirilmekten ya da saldırı altındaymış gibi hissetmekten hoşlanmaz. Tepki vermemeye gayret edin. Hislerini anlamaya çalışın ve hislerinin gerçek olduğunu unutmayın. Duygularını ifade ederken sadece onu dinleyin. Öfkelerini “azaltarak düzenleyebilen” erkekler, kendilerini sakinleştirip aşırı tepki vermeyen erkekler mükemmel ilişkilere sahip olan erkeklerdir.

Empati Kur: Onun nasıl hissettiğini önemsediğinizi ve böyle hissetmesinin nedenlerini anladığınızı gösterin. Bunun haklı olup olmamakla ilgisi yoktur.

*Bir kişi bir başka kişiyle bağ kurduğunu hissettiğinde, beynin duyguları yönlendiren kısmı sakinleşir.
*Uyumlanma süreci, onun söylediği her şeye hak vermeniz anlamına gelmiyor. Sadece onu dinlediğiniz ve anladığınız anlamına geliyor. Bunu yapabilirseniz, daha az kavga edeceksiniz. Karşıdaki kişi size kızmak yerine, kendini güvende ve anlaşılmış hissedecek.
*Uyumlanma bir beceridir ve her beceri gibi, uygulama ile geliştirilir. Pratik yapın. Değer verdiğiniz her insana uyumlanın.
*Sadece kadınlar için yazılmış bir süreç gibi görünse de hayatınızda değer verdiğiniz her insan ile öğrenilmesi ve uyumlanması gereken bir süreç olduğu çok aşikâr. İnsanlar güvende hissetmek ister ve bu süreç, uygulaması zor olsa da kişiye anlaşılmış ve güvende hissettirecektir.
* “Erkekler İçin Kadın Rehberi” kitabından alıntıdır.

Klinik Psikolog Semanur Kurucak